Konferencja naukowa WH US "Bezdomna Europa"

W dniach 16-17 września Wydział Humanistyczny US zaprasza na konferencję naukową Bezdomna Europa - Migracje po II wojnie światowej we współczesnych.

Współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Centrum Dialogu Przełomy.

Organizatorzy w programie konferencji zaplanowali między innymi następujące wystąpienia:

dr hab. Jarosław Syrnyk - Poszukiwanie tożsamości jako metafora powojennych migracji

dr Vitalija Stravinskiene - Wschód-Zachód: przymusowe migracje na Litwie. Doświadczenia Polaków (1944-1953)

dr hab. Małgorzata Ruchniewicz - Przesiedlenie Polaków z ziem włączonych do BSRR w latach 1944-1946

dr hab. Adam Makowski, prof. US - W poszukiwaniu nowego domu. Procesy integracji i dezintegracji społecznej na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej

dr hab. Bernadetta Nitschke - Migracje z Polski do Niemiec po zakończeniu II wojny światowej – specyfika, skala i formy

prof. dr hab. Grzegorz Strauchold - Jak „Szwaby” (tzw. autochtoni) i „Ukraińcy” (tzw. repatrianci) układali niespodziewanie wspólne życie na byłych niemieckich ziemiach wschodnich od 1945 r.

dr Karolina Izdebska - Oswajanie miejsca – proces „zadomowienia” osadników na Ziemiach Odzyskanych w narracjach mieszkańców szczecińskiego Niebuszewa

Konferencji towarzyszyć będzie debata oksfordzka uczniów szkół średnich na temat Migracje ludności na Pomorze Zachodnie po II Wojnie Światowej – błogosławieństwo czy przekleństwo?, która odbędzie się 15 września o godzinie 14.00 w Muzeum Narodowe w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Tego samego dnia o godzinie 15.00 zaplanowano także otwarcie wystawy plenerowej na Placu Solidarności pt. Przesuwanie Polski, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, której partnerami są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Dialogu Przełomy.

Pierwszy dzień obrad (16 września) odbędzie się na Wydziale Humanistycznym US przy ul. Krakowskiej 71-79, drugi dzień natomiast (17 września) w Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego 3.

Program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://bezdomnaeuropa.whus.pl/