Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Gazeta Wyborcza - Wywiad z JM Rektorem, prof. dr hab. Edwardem Włodarczykiem

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z JM Rektorem, prof. dr hab. Edwardem Włodarczykiem, dotyczącym kondycji współczesnych uczelni wyższych, przyszłości US oraz współpracy z otoczeniem gospodarczym w Szczecinie.

W czasie boomu edukacyjnego środowisko naukowe stwierdziło, że głównym źródłem dochodu jest dydaktyka. Odeszli od łączenia dydaktyki, nauki, zarabiania poprzez publikowanie wyników badań naukowych - mówi prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego

Rzadkością nie są studenci, którzy przez całe studia nie przeczytali żadnej książki - te słowa wypowiedziane przez rektora US podczas inauguracji roku akademickiego odbiły się głośnym echem w środowisku akademickim. Rektor skrytykował też m.in. mnożenie kierunków i rywalizację dwóch wydziałów ekonomicznych US: - Przestańmy się ekscytować liczbą kierunków. Postawmy na najważniejsze z nich, twórzmy interdyscyplinarne kierunki, które będą łączyć różne dziedziny nauki. Obecnie jest masa studiów, z których wiedza - po ich zakończeniu - okazuje się być przeterminowana. 

To był prztyczek w niektóre profesorskie nosy - oceniali uczestnicy uroczystości. - Ale przede wszystkim trafna diagnoza. Szkolnictwo wyższe jest w kryzysie.

Co dalej?

Cały tekst dostępny pod adresem 

http://szczecin.wyborcza.pl/rektor-us-mlodych-ludzi-ktorzy-chca-studiowac-jest-30-procent.html

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić