Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Młodzi badacze mają kolejną szansę na Diamentowy Grant

Nawet 220 tys. zł mogą otrzymać młodzi naukowcy, którzy wezmą udział w piątej edycji programu Diamentowy Grant, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Wnioski można składać do 15 lutego 2016 roku.

"Diamentowy Grant to jeden z najbardziej prestiżowych programów MNiSW dla młodych badaczy. Co roku nawet stu wybitnych studentów może ubiegać się o finansowanie własnych badań i o przyśpieszenie swojej kariery naukowej" - informuje na swojej stronie internetowej resort nauki.

Maksymalną wysokość grantów, o jaką mogą ubiegać się młodzi badacze, w tegorocznej edycji dostosowano do specyfiki dyscyplin naukowych. Do 180 tys. na swoje projekty mogą otrzymać osoby zajmujące się: naukami humanistycznymi, społecznymi, o sztuce i twórczości artystycznej. W przypadku nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, rolniczych, leśnych, medycznych, weterynaryjnych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej dofinansowanie może wynieść nawet 220 tys. zł. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie dla laureata to 2,5 tys. zł.

O Diamentowy Grant mogą się ubiegać osoby, które skończyły studia pierwszego stopnia, a tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera zdobyły w roku 2015. Dotyczy to także studentów, którzy uczyli się za granicą. Wnioski mogą również składać absolwenci trzeciego lub czwartego (w przypadku sześcioletniego toku studiów) roku studiów jednolitych.

"Zgodnie z sugestiami środowiska, MNiSW zmodyfikowało tryb recenzencki. Nadsyłane wnioski będą w pierwszym etapie opiniowane przez zespół specjalistyczny. Do drugiego etapu przejdzie maksymalnie 70 proc. najlepszych zgłoszeń. Te przekazane zostaną do oceny dwóch recenzentów. Po otrzymaniu recenzji zespół ekspercki przygotuje ostateczną listę rankingową" - informuje resort nauki.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty zdobyło 353 studentów, a państwo wspomogło ich badania kwotą 63,3 mln zł. Budżet jednej edycji Diamentowego Grantu wynosi ok. 20 mln zł. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą pochwalić się licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe.

Szczegółowe informacje na temat piątej edycji konkursu są dostępne na stronie:

http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-v-edycji-konkursu-w-ramach-programu-diamentowy-grant.html

Źrodło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407713,mlodzi-badacze-maja-kolejna-szanse-na-diamentowy-grant.html

PAP - Nauka w Polsce

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić