Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Dyktando Uniwersyteckie 2016

W ramach obchodów Święta Uniwersytetu Szczecińskiego, JM Rektor US, prof. dr hab. Edward Włodarczyk oraz prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Wydziału Filologicznego US, zapraszają mieszkańców Pomorza Zachodniego do udziału w Dyktandzie Uniwersyteckim 2016, które odbędzie się 14 maja na Uniwersytecie Szczecińskim.

Otwarta formuła ortograficznych zmagań umożliwia zdobycie zaszczytnego tytułu Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii oraz cennych nagród finansowych: pierwsza nagroda to 3 000 zł, druga to 2 000 zł, a trzecia 1 000 zł. Uczestnicy konkursu spodziewać się mogą tekstu związanego tematycznie ze Szczecinem i Pomorzem, co ma podkreślać regionalny charakter tego przedsięwzięcia. Dyktando Uniwersyteckie, którego inicjatorką i autorką jest prof. Ewa Kołodziejek, ma charakter cykliczny i tworzy nową tradycję corocznych zmagań z polską ortografią.

Tym razem będzie to druga edycja konkursu, który po raz pierwszy odbył się w maju 2015 roku z okazji XXX-lecia Uniwersytetu Szczecińskiego. W ubiegłorocznych zmaganiach udział wzięło 155 uczestników, zwycięzcami zostali: I miejsce – Aleksander Meresiński z Kielc; II miejsce – Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego; III miejsce – Maciej Kajzer z Bielska Białej.

W tegorocznych zmaganiach z ortografią uczestniczyć mogą wyłącznie mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, którzy ukończyli 17 lat (bez względu na zawód i wykształcenie). Rejestracja potrwa do 9 maja, do godz. 12.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej: www.swieto.usz.edu.pl/dyktando. Liczba uczestników ograniczona jest do 200 osób, nowością jest możliwość udziału w konkursie studentów i absolwentów filologii polskiej.

Jury konkursu stanowić będą: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (która ponownie przygotuje tekst dyktanda); dr hab. Jolanta Ignatowicz-Skowrońska, prof. US oraz dr Rafał Sidorowicz - wszyscy z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. W skład zespołu oceniającego wejdą językoznawcy również z tegoż Instytutu. Realizację dyktanda wspomagać będą członkinie i członkowie Koła Młodych Językoznawców US.

Dyktando potrwa około 30 minut, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi po sprawdzeniu wszystkich prac przez zespół oceniający.

 

Dyktando odbędzie się w sobotę, 14 maja, o godz. 11.00, na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania przy ul. Mickiewicza 64 w Szczecinie.

 

Regulamin oraz szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.swieto.usz.edu.pl/dyktando

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić