Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Słowianalia po szczecińsku

Ukraiński jazz, rosyjski teatr, pomorski mit o Trzygłowie, czeski film i muzyka cerkiewna. To jedne z wielu atrakcji w ramach kolejnego spotkania ze słowiańską kulturą. 30 maja ruszają Szczecińskie Słowianalia.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego i działające przy nim koło naukowe „Słowianie – język, kultura, tradycja”. Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje występ duetu Con fuoco, w poniedziałek 30 maja o godz. 18, w Akademickim Centrum Kultury. Pierwszy dzień Słowianaliów to także spotkanie z teatrem rosyjskim. Goście festiwalu obejrzą spektakl pt. „10”. Przedstawienie szczecińskiego Teatru Nie Ma to inscenizacja głośnej i kontrowersyjnej sztuki „Tlen” Iwana Wyrypajewa. O twórczości tego najbardziej znanego w Polsce i w Europie współczesnego dramaturga rosyjskiego opowie Maciej Pieczyński, doktorant literaturoznawstwa, w swoim wykładzie pt. „Kapłan w świątyni rosyjskiego teatru”.  Słowiańska duchowość będzie też motywem przewodnim drugiego dnia Słowianaliów. We wtorek 31 maja o godz. 18 w ACK o czasach „kiedy słońce było bogiem” opowie Igor Górewicz, odtwórca historyczny, wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa. Zabierze słuchaczy do świata „niesamowitej Słowiańszczyzny”, przybliżając temat przedchrześcijańskiej duchowości mieszkańców Szczecina, którzy tysiąc lat temu czcili boga Trzygłowa. Ze świata pogańskich wierzeń goście Słowianaliów przeniosą się do świata kultury prawosławnej. Dosłownie i w przenośni. O 19.30 w murach cerkwi pw. św. Mikołaja ks. Paweł Stefanowski opowie o muzyce cerkiewnej. Po wykładzie proboszcza szczecińskiej parafii prawosławnej usłyszymy muzykę cerkiewną w praktyce, podczas koncertu zespołu Cantus Delicium. 

Na 1 czerwca, już tradycyjnie, organizatorzy festiwalu przygotowali coś specjalnie dla najmłodszych. Z okazji Słowiańskiego Dnia Dziecka od godz. 11 w budynku Wydziału Filologicznego US odbędą się zajęcia językowe dla uczniów szkół podstawowych z języków rosyjskiego, ukraińskiego i czeskiego. Wieczorem tego samego dnia goście festiwalu odwiedzą Piwnicę Kany, która w tegorocznej edycji pełni rolę klubu festiwalowego. W murach lokalu będzie można przenieść się w przestrzeni do różnych, fascynujących miejsc na mapie Słowiańszczyzny. A to za sprawą barwnie ilustrowanych opowieści podróżniczych.  Będzie można posłuchać o przygodach na trasie wypraw do Magadanu na Syberii, do jeszcze niedawno ogarniętego wojną ukraińskiego Mariupola, o podróży do Czarnobyla i Kaliningradu, czy autostopem przez Rosję. O godz. 20 w Piwnicy Kany wystąpi ukraiński zespół jazzowy KoloOlo Band z Kijowa. 

Czwartek 2 czerwca to czas na czeskie kino. O godz. 18 w ACK będzie można obejrzeć film pt. „Obywatel Havel”. Zwieńczeniem festiwalu będzie Kocioł Słowiański – impreza taneczna z muzyką rosyjską, ukraińską, czeską, bałkańską i polską. Towarzyszyć jej będzie degustacja potraw kuchni słowiańskiej. Początek w piątek, 3 czerwca, o godz. 20.30 w Klubie Studenckim Szafa.

Festiwal Szczecińskie Słowianalia odbędzie się pod Mecenatem i przy współfinansowaniu Miasta Szczecin.

 

Festiwal Szczecińskie Słowianalia odbędzie się pod mecenatem i przy współfinansowaniu Miasta Szczecina.  

Program festiwalu Szczecińskie Słowianalia 2016: 

1 DZIEŃ – poniedziałek 30 maja 

Akademickie Centrum Kultury, ul. Malczewskiego 10-12 

godz. 18.00 – koncert duetu „Con fuoco”. Repertuar słowiański 

godz. 19.00 – Wykład  Macieja Pieczyńskiego pt. „Iwan Wyrypajew. Kapłan w świątyni rosyjskiego teatru”

godz. 20.30 – spektakl Teatru Nie Ma pt. „10” (na podstawie sztuki „Tlen” Iwana Wyrypajewa)

2 DZIEŃ – wtorek 31 maja

Akademickie Centrum Kultury, ul. Malczewskiego 10-12

godz. 18.00 – Wykład Igora Górewicza pt. „Słowiański Szczecin, czyli gród Trzygłowa”

 

Cerkiew pw. św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A

godz. 19.30 – Wykład ks. Pawła Stefanowskiego pt. „Muzyka cerkiewna”

godz. 20.00 – Koncert muzyki cerkiewnej, zespół wokalny Cantus Delicium 

 

3 DZIEŃ – środa 1 czerwca

Wydział Filologiczny, al. Wojska Polskiego 104-105

godz. 11.00 – Słowiański Dzień Dziecka (dla szkół podstawowych)

Zajęcia dla najmłodszych w salach językowych:

Sala Języka Rosyjskiego

Sala Języka Ukraińskiego

Sala Języka Czeskiego

 

Piwnica Kany, pl. Piotra i Pawła 4/5

Opowieści podróżnicze:

godz. 17.00 – Natalia Bobak, „Do Magadanu przez Drogę Śmierci”

godz. 17.30 – Magdalena Kolatowska, „Śladami wojny.  Mariupol wczoraj”

godz. 18.00 – Patryk Foluszewski „Od Waregów do Greków. Autostopem po Rosji i nie tylko”

godz. 18.30 – Lechosław Jocz „Zew Prypeci”

godz. 19.00 – Koło Naukowe  US „Słowianie, język, tradycja” – „Projekt Kaliningrad” 

Koncert:

godz. 20.00 – koncert ukraińskiego zespołu Kolo Olo Band. Jazz znad Dniepru  

 

4 DZIEŃ – czwartek 2 czerwca

Akademickie Centrum Kultury, ul. Malczewskiego 10-12

godz. 18.00 – Obywatel Havel (film czeski)

 

5 DZIEŃ – piątek 3 czerwca

Klub Studencki Szafa, ul. Bohaterów Warszawy 55

godz. 20.30 – „Kocioł słowiański” –  impreza taneczna z muzyką rosyjską, ukraińską, czeską, bałkańską i polską, połączona z degustacją kuchni słowiańskiej

 

To już druga edycja Słowianaliów. Rok temu Goście wydarzenia mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie wybitne dzieła kinematografii rosyjskiej (Oskarowy „Lewiatan”) i czeskiej (kultowy „Rok diabła”), skosztować przysmaków kuchni rosyjskiej, przygotowanych przez restaurację MASMAK, wysłuchać „Spowiedzi masochisty” na widowni spektaklu pod tym właśnie tytułem w wykonaniu szczecińskiego Teatru Bosha (była to inscenizacja głośnej sztuki czeskiego dramaturga Romana Sikory). Nie zabrakło także muzyki. Goście festiwalu mogli posłuchać koncertu pochodzącej ze Lwowa wokalistki Lesji Szulc, uczestniczki programu Must Be The Music, łączącej w dźwiękach folklor z jazzem i funkiem. Znany ze swoich muzycznych inklinacji Teatr Brama porwał słuchaczy do tańca swoim żywiołowym koncertem pieśni słowiańskich. Podczas festiwalu wystąpiła też aktorka Bramy,  pochodząca z ukraińskiego Donbasu Nastasya Medvedeva, w przejmującym monodramie pt. „Vowa”. 

 

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić