Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Nie jesteśmy sami we Wszechświecie…

Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska oraz szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na wykład otwarty światowej sławy fizyka – profesora Paula C.W. Daviesa zatytułowany "Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?”.

Wykład odbędzie się w ramach międzynarodowej konferencji “Varying Constants and Fundamental Cosmology” – VARCOSMOFUN'16 (Zmienne stałe fizyki i kosmologia fundamentalna) organizowanej przez Szczecińską Grupę Kosmologiczną IF US w Szczecinie w dniach 12-17 września. 

 

Prof. Davies w trakcie wykładu omówi główne możliwości oraz wyzwania związane z dalszymi etapami poszukiwania sygnałów od cywilizacji pozaziemskich w oparciu o swoją najnowszą książkę "Upiorna cisza" ("Eerie silence"). 

Profesor jest laureatem Nagrody Templetona z roku 1995 oraz członkiem Komitetu Sterującego Projektu SETI - Poszukiwania Życia Pozaziemskiego. Pracuje obecnie w Centrum Fundamentalnych Koncepcji w Nauce na Uniwersytecie Arizona w USA. Profesor Davies jest autorem wielu książek popularnonaukowych  m.in. "Bóg i nowa fizyka” wydanej w jęz. polskim.

Davies zajmuje się głównie fizyką teoretyczną i kosmologią, ale jego zainteresowania sięgają także genezy życia we Wszechświecie, medycyny nowotworów oraz filozofii naukikwantową teorią pola oraz astrobiologią. Jest zwolennikiem podróży w jedną stronę na Marsa, a od 2005 pracuje w projekcie SETI, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, ale których autorem nie jest człowiek. Profesor jest przekonany o istnieniu życia pozaziemskiego i możliwości jego dotarcia w przeszłości na Ziemię, sugeruje poszukiwanie jego śladów w ekstremalnych środowiskach takich jak: pustynie, słone jeziora czy wulkany.

Wykład odbędzie się w czwartek, 15 września, o godz. 18.30 w Akademii Morskiej w Szczecinie, przy ul. Szczerbcowej 4 (sala nr 7, I piętro). Wykład będzie miałaił charakter otwarty, wygłaszany będzie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym oraz transmisją on-line live. 

Celem konferencji jest zgromadzenie specjalistów w zakresie badania problemów dynamicznych (zmiennych w czasie i przestrzeni) stałych fizyki oraz kosmologii fundamentalnej i multiwszechświata. 

Organizatorami międzynarodowej konferencji są: Uniwersytet Szczeciński, Polskie Towarzystwo Fizyczne, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Kraków), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (Świerk) oraz Akademia Morska w Szczecinie. Konferencja naukowa ma charakter zamknięty. Jednakże w ostatnim dniu konferencji 17.09 w godzinach 9.30 - 13.30 organizowana jest sesja dotycząca filozofii nauki o charakterze otwartym dla profesjonalistów innych dziedzin nauki niż fizyka pod warunkiem rejestracji na stronie: indico.cern.ch/event/462870/registrations/30881

Więcej informacji:

https://indico.cern.ch/event/462870/

http://cosmo.fiz.univ.szczecin.pl/?q=pl/node/218

http://facebook.com/ptf.szn

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić