Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Protest miejski - spotkanie z Maciejem Kowalewskim

Zapraszamy do Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na spotkanie z Maciejem Kowalewskim - autorem książki "Protest miejski”.

Czym jest miejski protest i co oznacza? Jak protesty wpływają na miasto? Jak oddziałują na mieszkańców i czego są świadectwem? Kryzysu obywatelskości? A może wręcz przeciwnie, oznaką żywotności miasta i jego mieszkańców? Nad fenomenem protestu i miasta jako przestrzeni buntu będziemy zastanawiać się z autorem książki „Protest miejski. Przestrzenie, tożsamości i praktyki niezadowolonych obywateli miast”, doktorem socjologii, Maciejem Kowalewskim. 

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, instytucji upamiętniającej akty politycznego sprzeciwu. Plac Solidarności, na którym Centrum się znajduje, jako historyczne i teraźniejsze miejsce publicznych manifestacji stanowi istotny kontekst dla dyskusji. Dzisiejsze wystąpienia mają inny charakter, tło i przebieg niż tragiczne wydarzenia sprzed 47 lat, lecz łączy je miejsce, które niezmiennie funkcjonuje jako arena politycznego protestu zarówno w czasach PRL-u, jak i demokracji parlamentarnej.

Publikacja mająca charakter naukowej monografii, może zainteresować nie tylko naukowców, ale przede wszystkim tych, którzy żyją i przeżywają miasto jako przestrzeń nieobojętną do życia. Lektura z pewnością pomoże zrozumieć mechanizmy rządzące protestami, aby świadomie w nich uczestniczyć. W książce nie brak przykładów z polskiej historii XX wieku (na czele z wydarzeniami Grudnia ’70 w Szczecinie) oraz współczesności znanej z mediów tradycyjnych i cyfrowych (arabska wiosna, ruch Occupy, protesty przeciwko ACTA). Wszystkie je łączy wspólny mianownik protestu rodzącego się i dziejącego w przestrzeni miasta. Jak pisze autor: 

Być może trudno w pierwszym oglądzie dostrzec szerszy kontekst w roszczeniach do lepszej jakości życia lub utrzymania wolności. Moją intencją jest dostrzeżenie tego horyzontu i poszukiwanie uniwersalnego wzorca roszczeń: do autonomii oraz do wynikającej z niej praw szczegółowych. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z protestem głodującego rzymskiego plebsu, sprzeciwem polskich robotników w sprawie podwyżek cen żywności, demonstracjami młodych ludzi sprzeciwiających się ustawie ACTA, czy akcji mieszkańców dzielnicy blokujących budowę spalarni śmieci, we wszystkich tych przypadkach obecne jest żądanie prawa do bycia pełnoprawnym obywatelem, w tym także obywatelem miasta. 

Z autorem rozmawiać będzie dr Jędrzej Wijas. Spotkanie będzie jednym z punktów programu pierwszej rocznicy otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. 

Data: sobota 28 stycznia 2017, godz. 17.00

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, 

pl. Solidarności 1. 

W trakcie spotkania książkę „Protest miejski” będzie można nabyć w promocyjnej cenie. 

---

dr Maciej Kowalewski (ur. 1977) specjalizuje się w socjologii miasta i studiach miejskich. Doktorat obronił na Uniwersytecie Wrocławskim (2008). W pracy badawczej zajmuje się kulturą miejskości, polityką protestu, degradacją i odnową miast. Dzięki stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (program Kwerenda) rozpoczął prace nad problematyką miejskiego protestu w Niemczech. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Prowadzi bloga „Nad miastem”, gra w zespole Mizeria.

dr Jędrzej Wijas (ur. 1977) wśród zainteresowań naukowych wymienia współczesne zjawiska w sztuce i kulturze oraz ich antecedencje w XIX i XX w. Zawodowo związany z kulturą, sztuką i mediami. Pracuje w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Prowadzi wykłady w szczecińskiej Akademii Sztuki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2012 r. obronił rozprawę doktorską w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Przez 12 lat pełnił funkcję radnego Szczecina, w latach 2010–2014 kierował Komisją ds. Kultury w Radzie Miasta. 

Protest miejski 10025

 

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić