Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada „Pamięć i kultura”

Teatr Mały, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Rektorat Uniwersytetu Szczecińskiego, Secesja Café, Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, Teatr Współczesny w Szczecinie, Dom Kultury „Słowianin”.

VI Dni Kultury Żydowskiej Adlojada poświęcone będą pamięci. Wystawy, dyskusje, spektakle, koncerty, wykłady, warsztaty i prezentacje dotyczyć będą znaczenia pamięci indywidualnej, a także roli pamięci zbiorowej w budowaniu oraz podtrzymywaniu tożsamości lokalnej i regionalnej. Wśród gości znajdą się Kazimierz Barczuk, ks. Andrzej Draguła, Sebastian Duda, Leszek Dulik, Grzegorz Fedorowski, Daniel Kalinowski, Jakub Kornhauser, Joanna Lisek, Artur Daniel Liskowacki, Magdalena Palica, Piotr Piluk, Teresa Śmiechowska, Artur Tanikowski, Magdalena Tarnowska, Piotr Weiser, Gniewomir Zajączkowski, Konrad Zieliński i inni.

W trakcie festiwalu dyskutować będziemy o współczesnych koncepcjach pamięci, tak jak są rozumiane w literaturze, filozofii i sztuce (pamięć i odpominanie, trauma i pamięć, pamięć i postpamięć, pamięć i historia, przestrzeń i pamięć, rytuał i pamięć, przedmioty i pamięć itd.). Uczestnicy kolejnych spotkań festiwalowych podejmować będą także tematy, które mają podstawowe znaczenie dla rozumienia przestrzeni miejskiej (m.in. pomniki jako nośniki pamięci zbiorowej i jako znaki przemocy symbolicznej, nekropolie i cmentarze jako miejsca pamięci o osobach i regionie).

Podczas Adlojady odbędzie się koncert LIBELID, czyli prezentacja cyklu pieśni miłosnych w języku jidysz, opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni, w których utrwalona jest pamięć o obyczajowości żydowskiej. Założeniem muzycznym projektu było połączenie subtelnych brzmień akustycznych i elektronicznych.

W programie zaplanowany jest także wernisaż „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918–1939”. Spośród wielu tysięcy przejrzanych zdjęć Leszek Dulik wybrał kilkaset, a Konrad Zieliński napisał do nich tło historyczno-kulturowe. Prace wykonane zostały zarówno przez uznanych, najwybitniejszych fotografików, jak i twórców, których nazwisk nie udało się ustalić. Ukazują duże miasta i małe miasteczka, gdzie często większość mieszkańców stanowili Żydzi. W tych społecznościach, podobnie jak wśród żydowskich mieszkańców wsi i osad, przetrwały pieczołowicie pielęgnowane tradycyjne i niezmienne od wieków formy życia. Przedstawiono również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskiej szkole, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Są to obrazy pomagające zachować pamięć o utraconym świecie. 

Przez cały marzec w Secesji Café będzie możliwe skorzystanie ze specjalnego menu kuchni żydowskiej.

www.muzeum.szczecin.pl

www.facebook.com/muzeum.szczecin

-------

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada „Pamięć i kultura”, 20–26 marca 

informacje o wstępie: poza spektaklem (12 zł) bezpłatny

godziny otwarcia Muzeum: wtorek, środa, sobota 10.00–18.00

czwartek 10.00–20.00

niedziela 10.00–16.00

poniedziałek, piątek nieczynne 

kurator: dr Beata Małgorzata Wolska

organizator:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wydział Filologiczny – Uniwersytet Szczeciński
Wydział Humanistyczny – Uniwersytet Szczeciński
Secesja Café 
Polskie Towarzystwo Autobiograficzne

współorganizator:

Dom Kultury „Słowianin”
FiKa
Teatr Współczesny w Szczecinie
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

partnerzy:

Boni Libri Wydawnictwo Leszek Dulik
Brama Grodzka – Teatr NN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Pietrucha
"Słowo Żydowskie”
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
„Więź”
Wydawnictwo WBPiCAK

 

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić