System Miasta - Miasta w Systemie

Instytut Politologii i Europeistyki Wydziału Humanistycznego US oraz zespół badawczy "Państwo, Władza, Polityka Lokalna" organizują w dniach 1-2 czerwca Ogólnopolską Konferencję Naukową pn. "System Miasta - Miasta w Systemie".

W ramach wydarzenia zaplanowano debatę "Jak zbudować idealny system miasta?", w której udział wezmą: Piotr Krzystek - Prezydent Szczecina, Artur Szałabawka - Poseł na Sejm RP, Parlamentarny Zespół ds. Miast Polskich, Jacek Wójcicki - Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego oraz Janusz Żmurkiewicz - Prezydent Świnoujścia. Konferencję podzielono na 4 sesje tematyczne: "Miasto - system walki o władzę", "Miasto - system aktywności obywatelskiej", "Miasto - system rywalizacji partyjnej" oraz "Miasto - system (nie)polityczny".

Do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji "System Miasta – Miasta w Systemie" zaproszono politologów, socjologów, prawników, a także innych specjalistów zajmujących się sprawami miasta w aspekcie zarządzania, rozwoju gospodarczego, infrastrukturalnego i urbanistycznego, bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz diagnozowania i przeciwdziałania zagrożeniom społecznym. W dobie zapowiadanych zmian organizatorzy chcieliby podjąć zagadnienia propozycji ograniczenia kadencji wójtów (burmistrzów, prezydentów), roli ugrupowań partyjnych i tzw. komitetów lokalnych w kreowaniu miejskich włodarzy. Biorąc pod uwagę to ostatnie zagadnienie  podejmą bardzo istotną w ostatnich latach tematykę ruchów miejskich i ich wpływu na funkcjonowanie mechanizmów władzy lokalnej:

- Miejskie ruchy są swoistą emanacją aktywności mieszkańców. Chcielibyśmy zatem poruszyć zagadnienia związane z partycypacją lokalnych społeczności zarówno w kontekście ich udziału w procesie wyłaniania przedstawicieli władz lokalnych, jak również ich aktywności w podejmowaniu wyzwań, przed którymi stają. Interesujące byłoby zatem przyjrzenie się coraz bardziej popularnym budżetom obywatelskim oraz często zapomnianej formie demokracji lokalnej jaką stanowią funkcjonujące w wielu miastach rady osiedli - wprowadzają organizatorzy.

Patronatu honorowego udzielili: Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Edward Włodarczyk oraz Prezydent Miasta Szczecin, Piotr Krzystek.

W załączeniu znajdą Państwo program konferencji.

Więcej informacji: miasto.whus.pl