Kolejne wyzwania dla małych ekonomistów

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął nabór na zajęcia dla uczniów 5 i 6 klas SP  oraz do Akademii Młodego Ekonomisty dla gimnazjalistów. Projekt ma wymiar ogólnopolski - Uniwersytet Szczeciński współpracuje z Fundacją Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych przy SGH w Warszawie. Patronat honorowy nad programem sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to nieodpłatny program, który ma na celu promowanie edukacji ekonomicznej wśród najmłodszych, a także rozwijanie samodzielnego myślenia, skutecznego komunikowania się czy działania w zespole. Zajęcia w ramach EUD prowadzone są na siedmiu wyższych uczelniach w Polsce: w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, na Uniwersytecie w Białymstoku, Uniwersytecie Gdańskim oraz na Uniwersytecie Szczecińskim.

Semestr zajęć to sześć spotkań trwających 90 minut, które mają charakter interaktywny: składają się z wykładu i warsztatów prowadzonych w grupach. Zajęcia kończą się prezentacją prac warsztatowych. Prowadzone są przez wykładowców akademickich oraz ekspertów Fundacji. W tej edycji będzie można wziąć udział w następujących zajęciach: Młody kierownik projektu, Życie produktu, Talent autoprezentacji, Młody inwestor na giełdzie, Wahania koniunktury gospodarczej, Podziwiane firmy świata.

Uzupełnieniem zajęć dla dzieci, są wykłady dla rodziców, na których mogą dowiedzieć się m.in. jak pomóc dziecku w kreowaniu planów edukacyjno-zawodowych, jakie są współczesne problemy ekonomiczne i czy kryzys to ich koniec, czy początek oraz jak obronić się przed manipulacja w telewizji i internecie. Natomiast studenci Akademii Młodego Ekonomisty będą mogli wziąć udział w spotkaniach pt.: Zarządzanie ryzykiem, Badania marketingowe, Techniki szybkiego uczenia się, Matematyka finansowa dla liderów oraz Trendy w e-biznesie.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy zainaugurował swoją działalność w 2008 roku w Warszawie, natomiast w charakterze ogólnopolskim funkcjonuje od września 2009 roku. Nabór rozpoczął się we wrześniu, a zajęcia rozpoczną się 12 października. Formularz zapisów oraz wszystkie informacje na temat programu zajęć dla każdego z ośrodków EUD, prowadzących, harmonogramu i miejsca spotkań dostępne są na stronie internetowej: www.uniwersytet-dzieciecy.pl.

Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to program edukacji ekonomicznej dla gimnazjalistów, prowadzony przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z lokalnymi partnerami: Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Poznaniu oraz Uniwersytetem w Szczecinie. Akademia funkcjonuje od września 2008 roku jako siostrzany program Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Warszawie. Ośrodek AME w Katowicach działa od września 2010. Od września 2015 funkcjonują ośrodki AME w Szczecinie i Łodzi. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne. AME działa w systemie semestralnym i obejmuje 6 spotkań, a każde z nich trwa 90 minut i składa się na nie: wykład, zajęcia praktyczne oraz dyskusja w formie seminaryjnej. W każdym semestrze w zajęciach bierze udział około 500 gimnazjalistów w całej Polsce. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów Fundacji. W realizacji zajęć warsztatowych pomagają studenci kierunków ekonomicznych oraz psychologii. Więcej informacji: www.gimversity.pl

Na zakończenie, 14 grudnia, odbędzie się Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej.

Kontakt:
dr Małgorzata Skweres-Kuchta