Nagroda Pomerania Nostra

Prof. dr Anna Wolff-Powęska jest tegoroczną laureatką Nagrody Pomerania Nostra. Historyk oraz profesor nauk humanistycznych należy do grona najważniejszych polskich ekspertów w dziedzinie historii Niemiec i stosunków polsko-niemieckich. Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować szczególne osiągnięcia prof. Anny Wolff-Powęskiej. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 10 listopada 2017 r., o godz. 11 w auli Uniwersytetu w Greifswaldzie.

Szczegółowe informacje pod adresem: http://pomeranianostra.usz.edu.pl

Anna Wolff-Powęska urodziła się w 1941 r. w Tarnopolu (dzisiejsza Ukraina). Zaraz po drugiej wojnie światowej jej rodzina została przesiedlona z terenów wschodniej Polski, zaanektowanych przez Związek Radziecki. Dorastała w Wągrowcu - na terenach, które od II rozbioru Polski w 1793 r. do 1918 r., należały do Prus. Ukończyła studia filozoficzne i historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tegoroczna laureatka nie tylko wykładała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, ale ponadto w latach 1990–2004 kierowała Instytutem Zachodnim w Poznaniu. Aktualnie wykłada na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym w Warszawie, filia w Poznaniu, oraz jest przewodniczącą rady naukowej Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Publikuje artykuły m.in. w „Gazecie Wyborczej” oraz w „Przeglądzie Zachodnim”.

Prof. dr Anna Wolff-Powęska jest jednym z najważniejszych polskich ekspertów w dziedzinie historii Niemiec oraz stosunków polsko-niemieckich. Opublikowała fundamentalne teksty dotyczące powyższych dziedzin. Jej działalność naukową należy umieścić w szerokim kontekście międzynarodowym, politycznym, kulturowym, filozoficznym, jak i etycznym. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim XIX i XX w., totalitaryzm oraz jego kres, polsko-niemieckie sąsiedztwo i filozofię polityczną.

Za jej naukowe dokonania i zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania oraz rozwoju stosunków polsko-niemieckich została już wielokrotnie wyróżniona. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto otrzymała m. in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowioną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2008), Europejską Nagrodę Obywatelską (2014 r.) oraz Nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (2016 r.).

Kapituła Nagrody Pomerania Nostra w swoim uzasadnieniu podkreśla znaczenie naukowe publikacji prof. Anny Wolff-Powęskiej na temat stosunków polsko-niemieckich oraz uznanie jakim cieszy się wśród niemieckich oraz polskich historyków i publicystów. Licznych publikacji innych naukowców nie można byłoby sobie wyobrazić bez jej prac na temat Niemiec i stosunków polsko-niemieckich.

Nagroda Pomerania Nostra przyznawana jest od 2003 r. Fundatorami nagrody są miasta Szczecin i Greifswald, Uniwersytety w Greifswaldzie i Szczecinie oraz dziennik „Kurier Szczeciński“. Nagroda przyznawana jest co dwa lata osobom szczególnie zasłużonym dla sztuki, nauki, gospodarki lub polityki, które swoją działalnością znacząco wpierają polsko-niemiecki dialog. Do grona dotychczasowych laureatów należą: prof. dr h.c. mult. Berthold Beitz (2003), prof. Krzysztof Skubiszewski (2005), Janina Jasnowska i prof. dr Michael Succow (2007), prof. dr Władysław Filipowiak (2009), festiwal polenmARkT (2011), prof. dr Eugeniusz Kus (2013) oraz prof.dr Norbert Hosten (2015).

Ważne publikacje prof. dr Anny Wolff-Powęskiej:
· „Doktryna geopolityki w Niemczech” (1979)
· „Polityczne i filozoficzne nurty konserwatyzmu w Republice Federalnej Niemiec” (1984)
· „Niemiecka myśl polityczna wieku oświecenia” (1988)
· „Wspólna Europa. Mit czy rzeczywistość“ (red., 1990)
· „Polen in Deutschland, Integration oder Separation?“ (Düsseldorf 2000)
· „A bliźniego swego. Kościoły w Niemczech wobec „problemu żydowskiego” (2003)
· „Pamięć – Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości, 1945–2010” (2011).

Więcej informacji na stronie: