Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Młodzi fizycy medyczni nagrodzeni

Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej wraz z Wydziałem Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, Zakładem Fizyki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zaprosiły uczniów zachodniopomorskich szkół na wspólne świętowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej, które odbyło się w piątek, 17 listopada. Podczas spotkania odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wojewódzkiego dla młodzieży ponadgimnazjalnej.  W ramach tegorocznych obchodów po raz kolejny już odbył się konkurs, którego celem było rozbudzanie zainteresowania fizyką,ukazywanie związku pomiędzy fizyką a medycyną oraz popularyzowanie zawodu fizyka medycznego. Wyzwanie to skierowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować prezentację multimedialną, której tematem było ukazanie roli fizyki w medycynie. 

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali Mikołaj Szczudło, Łukasz Nowarkiewicz oraz Dariusz Mostowski z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Prof. Maksymiliana Tytusa Huberta w Szczecinie, wyróżnieni za pracę pn. "Druk 3D w biomedycynie":

- Wysoko oceniono oryginalność tematu, przedstawiony szeroki zakres zastosowań, a przede wszystkim fakt rzetelnej wiedzy teoretycznej i praktycznej autorów - dodaje z dr Mirosław Lewocki z Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

Drugą nagrodę oraz nagrodę Prorektora Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymały

Alicja Gil, Gabriela Sieracka oraz Agnieszka Antkowiak z  III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Szczecinie za pracę pn. 

"Sygnały generowane przez organizm EKG EEG EMG". Natomiast trzecia nagroda trafiła do Kingi Bieleninik oraz Marcina Waszaka z IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie za pracę pn. "Magnetoencefalografia". Nagrodę Prezesa Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej otrzymały zaś Maja Woźniak, Paulina Salamon oraz Violetta Brajer z II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie za pracę pn. "Chwila w ciemności".

Coroczne obchody poświęcone są popularyzowaniu tematyki związanej z fizyką medyczną. W ramach święta odbyły się również wykłady otwarte: "Promieniowanie jonizujące na Ziemi i w kosmosie", "Zdrowy tryb życia", "Lasery w medycynie" oraz "Najnowsze technologie w radioterapii - Akcelerator Halcyon firmy Varian". 

Zdjęcia z wydarzenia dostępne w Galerii US: http://galeriaus.usz.edu.pl/?p=3991 oraz na stronie http://fm.usz.edu.pl.

 





Odwiedź nas:

Jak do nas trafić