Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Wieczór literacki z Dorotą Masłowską w Teatrze Polskim

Spotknanie z Dorotą Masłowską - pisarką, autorką sztuk teatralnych, felietonistką, piosenkarką i producentką muzyczną - odbędzie się 28 listopada w Teatrze Polskim o godzinie 18.00. Wieczór literacki poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Skrendo z Wydziału Filologicznego US.

Fragment najnowszej książki pt. „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” (2017):

Nie daje praca pisarza nie tylko ubezpieczenia, rent i emerytur ani zniżek na stołówce, ale i ulg bardziej metaforycznych: choćby tej od namolności własnego istnienia, ucieczki przed wstrętnym, bezustannym sobą. Skazuje na ciągłe, żmudne, drobiazgowe bycie. Marzy sobie nieraz pisarz o różnych zbawiennych zajęciach: paczkach, pieczątkach, fakturach, excelach, briefach. Warzywach, w których mógłby przebierać cały dzień, widząc, jak rosną i maleją ich pryzmy, pustoszeją i zapełniają się skrzynki (tak to sobie wyobrażam), macać ich faktury i struktury, doświadczać krzepiącej materialności swych wysiłków i ich rezultatów. Tymczasem całymi dniami drepce po urojonym, wsobnym, męczybulskim ogródku, w którym wszystko więdnie i marnieje. Poniedziałek on, wtorek on. Środa Popielcowa, Czwartek Saturnowych Obniżek, Black Friday on. On niepracująca sobota. On pracująca niedziela. Wreszcie nie może wytrzymać, wychodzi i łazi, łazi, flanerystycznie łazi bez sensu, błąka się w kółko po mieście, próbując zgubić się, przepaść, wytrzeć siebie w innych ludzi.


Dorota Masłowska – pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka, piosenkarka, producentka muzyczna. Autorka najgłośniejszego debiutu w literaturze polskiej po roku 1989 – "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" (2002), za który dostała Paszport Polityki. Książkę przełożono na wiele języków, została sfilmowana przez Xawerego Żuławskiego (2009, rola główna: Borys Szyc), kilkakrotnie była wystawiana na deskach polskich teatrów. Kolejna książka, "Paw Królowej" (2006) przyniosła autorce nagrodę NIKE. W roku 2012 ukazała się trzecia powieść, "Kochanie, zabiłam nasze koty".

W roku 2006 Masłowska napisała dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", a w 2008 "Między nami dobrze jest", który jedna z krytyczek nazwała "makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma". Sztukę wystawił Grzegorz Jarzyna, a następnie przeniósł na ekran własny spektakl teatralny.

W 2014 roku Dorota Masłowska wydała swój pierwszy album muzyczny, zatytułowany "Społeczeństwo jest niemiłe". Łączy on elementy rapu, punka i muzyki tanecznej.

W roku 2017 ukazał się zbiór felietonów "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu".

Więcej informacji.

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić