Matematyka w obiektywie - finał konkursu

Finał ósmej, rekordowej edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego MATEMATYKA W OBIEKTYWIE odbędzie się już w najbliższy piątek, 8 grudnia.

Konkurs fotograficzny MATEMATYKA W OBIEKTYWIE jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

- W roku bieżącym 40-krotnie zwiększyła się liczba uczestników w stosunku do I edycji z 2010 roku. Wpłynęło ponad 15 800 fotografii z naszego regionu, Polski i świata. Dotychczasowe osiem edycji pozwoliło zgromadzić ponad 43-tysięczny zbiór fotografii pochodzących z całego świata - zdjęć o wysokich walorach estetycznych i poznawczych, ukazujących nie tylko piękno matematyki, ale również jej powszechność i użyteczność - podkreśla pomysłodawczyni konkursu i kierowniczka projektu, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US

JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego przewodniczy Honorowemu Komitetowi Patronów, w skład którego wchodzą: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin,Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Uroczystość podsumowania konkursu oraz wernisaż wystawy „Matematyka w obiektywie - 2017” odbędą się w piątek, 8 grudnia, o godzinie 12:00, w sali  Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie (Wały Chrobrego 3). W programie zaplanowano wystąpienie Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego, wykład dr Agnieszki Hermy  pt. O matematycznych aspektach twórczości  J.S. Bacha, wernisaż wystawy laureatów oraz występ muzyczny.

Po uroczystości organizatorzy zapraszają nauczycieli na warsztat dydaktyczny pn. Kalkulatory graficzne na lekcjach matematyki (w godz. 14:30-15:30). Zainteresowani warsztatami nauczyciele proszeni są o zgłoszenie udziału (imię i nazwisko, adres szkoły, telefon, e-mail) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Warsztat jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, pierwszeństwo mają ambasadorowie konkursu oraz nauczyciele ze szkół pod patronatem Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

W załączniku znajdą Państwo fotografię pt. 1+1+1 = 5 CZYLI OPTYKA NA WAKACJACH, autorstwa Mieszka Lewandowskiego - ośmiolatka z Warszawy, który jest laureatem kategorii młodzieżowej.  Autor zdjęcia, podobnie jak inni laureaci konkursu, będzie obecny na gali wręczenia nagród.