Dzień Kapitalizmu

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony tematyce wolnego rynku pn. “Dzień Kapitalizmu”, który odbędzie się 19 grudnia (wtorek) w Auli Nowej WNEiZ. Organizatorami przedsięwzięcia są: Katedra Mikroekonomii US, Koło Naukowe Ekonomii AS, KoLiber Szczecin, KASE Szczecin oraz Zachodniopomorski ZPP.

Panel będzie składał się z interesujących prelekcji i burzliwych dyskusji z prelegentami. Uczestnicy eventu będą mieli okazję poszerzyć wiedzę nt. szeroko pojętej przedsiębiorczości oraz skutków wpływu ingerencji rządowych na gospodarkę – zarówno z punktu widzenia teoretyków, jak i praktyków. Wolnorynkowy kapitalizm, choć ma wielu zwolenników, jest tematem burzliwych dyskusji i wciąż budzi wiele wątpliwości wśród społeczeństwa.

- Dlatego organizujemy “Dzień Kapitalizmu” – panel konferencyjny, na którym prelegenci podejmą próby rozwiania wątpliwości i kontrowersji krążących wokół systemu kapitalistycznego. Całość zwieńczy debata, w której wezmą udział zarówno zwolennicy, jak i zagorzali przeciwnicy kapitalizmu. Naszym celem jest wzbogacenie debaty publicznej o dyskusję na temat stanu współczesnej gospodarki oraz wzmacnianie podstawowej wiedzy o rynku i wzbudzenie refleksji nad niepokojącymi tendencjami do coraz większych regulacji i interwencjonizmu państwowego - wyjaśniają organizatorzy.

10:15 Otwarcie wydarzenia

10:30 Maciej Prósiński „Kiedy przedsiębiorca rozkwita? – Kapitalizm vs socjalizm”

11:15 Robert Bodendorf „Codzienność polskiego przedsiębiorcy – jak utrudniają nam życie politycy i urzędnicy?”

12:15 Jakub Wozinski „Dlaczego ludzie potrzebują kapitalizmu?”

13:00 Mikołaj Pisarski „Największy obrońca kapitalizmu – co wolnościowcy zawdzięczają Hodowcy Kurczaków?”

14:00 debata „Dziki kapitalizm a wyzysk”

Sylwetki prelegentów

Maciej Prósiński - redaktor na kanale Rozwojowiec - największym vlogu o rozwoju osobistym w polskiej sieci. Jego codzienność to praca z badaniami naukowymi z zakresu nauk o człowieku oraz szukanie dla nich praktycznych zastosowań. Edukator w zakresie rozwijania własnego potencjału i przedsiębiorczości. Autor gry szkoleniowej "Umysł Inwestora".

Robert Bodendorf - ekonomista, przedsiębiorca. Prezes zachodniopomorskiego oddziału Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Założyciel spółki MikroSerwis oraz prezes Business Software. Przewodniczący Konwentu Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Od wielu lat promuje wolny rynek i etos przedsiębiorcy. Pomaga młodym osobom w tworzeniu własnych firm, pracuje nad tworzeniem regionalnej sieci aniołów biznesu.

Jakub Wozinski - doktor filozofii, ekspert historii gospodarczej. Autor książek: “Historia pisana pieniądzem”, “To nie musi być państwowe”, “Dzieje kapitalizmu”. Krzewiciel idei libertariańskich, prowadzi własnego bloga, pisze dla serwisu Libertarianin.org, jego teksty ukazują się również w tygodniku “Najwyższy Czas!”

Mikołaj Pisarski - prezes Stowarzyszenia KoLiber, członek krakowskiego Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii, absolwent Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Koordynator projektu Lekcje Ekonomii dla Młodzieży w okręgu małopolskim.