100 lat Republiki Austrii: Europa, republika, demokracja

Polski uczony, prof. Jan M. Piskorski, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, otworzy 11 stycznia 2018 roku w Wiedniu, w Sali Reprezentacyjnej ratusza, w obecności niemal tysiąca gości z Austrii, Europy i całego świata - Rok Stulecia Republiki Austrii.

Na zaproszenie dr. Heinza Fischera, prezydenta Austrii w latach 2004-2016 i zarazem przewodniczącego Komitetu Obchodów Stulecia Republiki Austrii, profesor przedstawi wykład, poświęcony idei Europy, republiki i demokracji. Razem z dr. Heinzem Fischerem i prof. Sylvią Hahn, prorektorem ds. międzynarodowych Uniwersytetu w Salzburgu, weźmie następnie udział w debacie, dotyczącej najbardziej palących problemów Europy. Poprowadzi ją red. Renate Schmidtkunz z pierwszego programu Radia Austriackiego (Radio Ö1).

W swoim wykładzie prof. Piskorski będzie mówił o idei Europy, szczególnie Europy Środkowej, jak również o słabościach i mocnych stronach republiki (rzeczypospolitej) i demokracji:

- Europa, ogarnięta dziś przez egoizmy gospodarcze i narodowe, brak uniwersalnych idei oraz solidarności, potrzebuje nowego tchnienia. Powstała w średniowieczu na gruzach imperium. Mimo późniejszych imperialnych kontrataków, z ostatnim w latach 1938-1989, jej idea, bazująca na różnorodności i wielości, wciąż się odradzała. O jej stanie świadczy jej centrum, ukształtowane w XIV-XV w., w tzw. epoce mądrych królów – Europa Środkowa. Demokracja zrodziła się około 2,5 tys. lat temu ze strachu przed tyranią. U jej podstaw leży trudny kompromis, wypracowany przez starożytnych bogów greckich i lud ateński. Miał służyć przezwyciężeniu zemsty i dzięki temu zapewnić państwu skuteczność nawet w takich sprawach, w których jedna połowa obywateli opowiada się „za”, a druga jest „przeciw”. Uzupełniona wkrótce hasłami miłości bliźniego, otwarcia na innych i solidarności, sformułowanymi w Kazaniu na Górze, demokracja - nadal pozostaje najbardziej prawym ze znanych nam ustrojów politycznych. Nieustająco atrakcyjne są idące z nią i ze sobą ręka w rękę - hasła wolności, równości i braterstwa. Jeśli Europa chce przetrwać, to tylko z nimi, poprzez ich kolejną odnowę i przywrócenie ich narodom i ludowi (demos) Europy. W przeciwnym razie stanie się pojęciem czysto geograficznym. Nie ono jednak zapewniło jej powab i powagę świata - zapowiada prof. Jan M. Piskorski.

Podczas trwających przez rok obchodów 100-lecia Republiki Austrii, które współorganizuje ORF (Austriackie Radio i Telewizja), odbędą się dziesiątki koncertów, wystaw, wykładów, konkursów szkolnych. Zostanie także wybita specjalna moneta.

Szersze informacje o jubileuszu są na bieżąco uzupełniane są na stronach internetowych: www.1918-2018.at oraz www.oesterreich100.at

Szczegółowe informacje o spotkaniu inauguracyjnym można znaleźć m.in. na stronie internetowej.

Prof. Jan M. Piskorski kieruje na Uniwersytecie Szczecińskim Zakładem Porównawczych Studiów Europejskich. Wykładał na trzech kontynentach. Jego książki ukazują się m.in. w Austrii, Niemczech i USA. Są wśród nich „Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie” (PIW 2010) - „jedna z najciekawszych i najlepiej napisanych książek dotyczących historii najnowszej” – jak pisał Feliks Tych (Polityka) oraz „Polska – Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa” (Bellona 2017). Jest ponadto publicystą i eseistą, tłumaczem, pisze opowiadania.

Więcej informacji.