Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Badania nad językiem jidysz

W dniach 11-12 kwietnia odbędzie się pierwsza na Wydziale Filologicznym Międzynarodowa Konferencja Naukowa, dotycząca badań nad językiem jidysz pod tytułem 110. rocznica konferencji w Czerniowcach - lingwistyczne i kulturowe aspekty języka jidysz.

Nawiązując do pierwszej w dziejach konferencji poświęconej językowi jidysz w Czerniowcach, której celem było upowszechnienie języka jidysz i rozwój kultury w tym języku, konferencja WF obejmuje referaty dotyczące zarówno zagadnień lingwistycznych jak np. fonologii, gramatyki i leksyki języka jidysz, słowników, czy też aspektów porównawczych języka jidysz z innymi językami, jak również zagadnień z zakresu kulturoznawstwa jak np. szkolnictwa, prasy w jidysz, teatru, statusu ekonomicznego społeczności żydowskich, czy też szeroko pojętej interkulturowości.

Drugi dzień konferencji połączony jest z dniem otwartym dla wszystkich, którzy interesują się językiem jidysz bądź kulturą żydowską. Ten dzień jest organizowany we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce z oddziałem w Szczecinie i odbędzie się w sali konferencyjnej Biblioteki Międzywydziałowej.

Oprócz ciekawych referatów dostępna będzie wystawa dotycząca języka i kultury jidysz.

Konferencję organizuje Zakład Składni Porównawczej Języka Niemieckiego i Języka Jidysz z Instytutu Filologii Germańskiej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania z tematyką konferencji i dnia otwartego!

Program znajdą Państwo w załączniku.

 

Załączniki:
Pobierz plik (Konferenzprogramm.pdf)Program konferencji[ ]201 Kb
Odwiedź nas:

Jak do nas trafić