Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Nowy numer "Przeglądu Uniwersyteckiego" #1-3 (302-304) 2018

Zapraszamy do lektury nowego numeru "Przeglądu Uniwersyteckiego".

Słowo wstępne

111 lat temu wyruszył z Europy na afrykańską ekspedycję Jan Czekanowski, polski antropolog i etnograf. To postać o tyle bliska szczecinianom, że mogą koło niej spocząć na ławeczce-pomniku stojącej wśród drzew parku gen. Władysława Andersa. Brązowy monument, który przybył nad Odrę z Czarnego Lądu, sprzyja refleksji nad związkamiłączącymi Szczecin i jego mieszkańców z Afryką. Ich wielowymiarowe i wielowątkowe ślady oraz opisy coraz bogatszej – choć niezbyt długiej – tradycji badańnaukowych znaleźć można w niniejszym numerze „Przeglądu Uniwersyteckiego”.

Jaki obraz Afryki wyłania się z opisanych wyników badań, doświadczeń zawodowych, interpretacji dzieł sztuki, literatury czy architektury, a także prywatnych wspomnień? Z pewnością jest to kontynent niezwykle zróżnicowany i niejednorodny, wymykający się uogólnieniom czy stereotypom, tworzonym przez gabinetowych oficjeli lub licznych ostatnio internetowych ekspertów. Badacze-afrykaniści wskazują na kluczową rolę bezpośredniego doświadczania afrykańskiej rzeczywistości, co wiąże się z bardzo subiektywnymi odczuciami – i to głównie one kształtują europejskie wizerunki Afryki. Znany podróżnik i badacz Czarnego Lądu, Henry Morton Stanley, na łożu śmierci powtarzał podobno: „Afryka jest we mnie”...

„Być może jest to najrozsądniejsze zdanie, jakie ktokolwiek wypowiedział kiedykolwiek na ten temat” – skwitował wiele lat później Mirosław Żuławski na kartach Ucieczki do Afryki– i dodał: „ja mam swoją własną Afrykę, na mój prywatny użytek, i tylko ona mnie obchodzi”.

Autorzy prezentowanych artykułów o tematyce afrykańskiej mogliby zapewne tylko częściowo podzielić tę opinię, zważywszy na stosowaną perspektywę naukową, zobowiązującą do postrzegania zjawisk i problemów w ich szerokim kontekście.

Interesujące jest zwłaszcza porównanie doświadczeń dotyczących tych samych zagadnień – możliwe dzięki tekstom o lecznictwie ludowym i konwencjonalnym w Afryce (dr Lilianna Wdowiak, dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko, Pomorski Uniwersytet Medyczny). Z kolei artykuły o historii szczecińskich badań na tym kontynencie (dr hab. Karol Piasecki, prof. US, dr Sławomir Szafrański, dr Piotr  Maliński, dr Przemysław Dąbek, US), przedstawiając dorobek indywidualny i całych środowisk naukowych, dają zarazem możliwość krytycznej oceny własnych osiągnięć.

Pozostali autorzy opisują Afrykę „czarno na białym” (dr Jerzy Żywczak analizuje twórczość pisarzy francuskojęzycznych) lub „biało na czarnym”, prezentując działania na Czarnym Lądzie (dr hab. Grzegorz Ciechanowski) i wzajemne twórcze inspiracje (dr hab. Monika Talarczyk, Szkoła Filmowa w Łodzi; dr Olga Chomska, Akademia Sztuki w Szczecinie; Ewa Prądzyńska, Muzeum Narodowe w Szczecinie). Ex Africa semper aliquid novi...

W pozostałej części numeru znajdą Państwo artykuły „z życia uczelni”, poświadczające m.in. szerokie spektrum prowadzonych na Uniwersytecie Szczecińskim badań i projektów, w tym międzynarodowych, oraz działań realizowanych we współpracy z otoczeniem (olimpiady przedmiotowe, konkursy, umowy, wykłady otwarte itd).

"Przegląd Uniwersytecki" on-line

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić