Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Pomorska Liga Historyczna 2018

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US oraz Książnica Pomorska we wtorek, 29 maja, organizują V rundę oraz finał II sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej.

- W II sezonie Ligi udział bierze 14 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych woj. zachodniopomorskiego, a do IV rundy na czele tabeli PLH plasowała się drużyna ZSP z Kalisza Pomorskiego. Ostatnia runda finałowa może wszystko zmienić - wyjaśniają organizatorzy.

Inspiracją dla organizatorów była Francja - francuski Szczecin oraz Francja przeniesiona do Szczecina. W pierwszej części finału uczestnicy będą poruszać się wylosowanymi przez siebie trasami (uczniowie odwiedzą: Muzeum Narodowe – CDP, Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowe – Ratusz Staromiejski), gdzie wezmą udział w krótkich warsztatach, a informacje na nich zdobyte, pozwolą im zdobyć kolejne punkty.

- Po 1 części, zostanie rozegrana druga część finału, czyli quiz drużynowy w auli Książnicy Pomorskiej. Wiedza, która będzie sprawdzana podczas części drugiej nie będzie ściśle powiązana z informacjami pozyskanymi w części pierwszej. Z drugiej strony - tematycznie pozostajemy w tym samym klimacie. Potrzebna będzie wiedza ogólna o wszystkim, co kojarzy się z Francją - dodają organizatorzy.

Ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców nastąpi ok. godziny 14.15-15.00. Nagrodami w tym sezonie będą dyplomy, książki, bony zakupowe, trzydniowa wycieczka po Pomorzu dla 3 najlepszych drużyn oraz puchar przechodni, wręczony przez organizatorów najlepszej drużynie, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Pomorska Liga Historyczna to stworzona w 2016 r. przez pracowników Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego platforma spotkań i szlachetnego współzawodnictwa na niwie Klio, uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Drużyny rywalizują w ramach różnych konkurencji, jak m.in. gry miejskie, debaty oksfordzkie, turnieje wiedzy, prezentacje multimedialne. Uczestnicy przygotowują się do nich w swoich miejscowościach, a efekty prac są przesyłane do oceny przez pracowników IHiSM US.  Kilka razy w roku spotykają się oni w różnych miejscowościach Pomorza Zachodniego na turniejowym współzawodnictwie „twarzą w twarz” z pozostałymi uczestnikami Ligi.  W ten sposób poprzez quasi sportową rywalizację, uczestnicy pogłębiają i propagują wśród swoich rówieśników wiedzę na temat naszej „małej ojczyzny” – Pomorza Zachodniego w powiązaniu z dziejami Polski i Europy. I sezon Pomorskiej Ligi Historycznej wygrała drużyna I LO z Kołobrzegu.

Honorowy patronat nad Ligą zdecydowali się objąć: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz, Zachodniopomorski Kurator Oświaty - Magdalena Zarębska-Kulesza, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego - prof. dr hab. Edward Włodarczyk oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego - prof. dr hab. Krzysztof Mikulski.

Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów są dostępne na stronie: www.plhszczecin.eu i facebooku: https://www.facebook.com/Pomorska-Liga-Historyczna-1785962528397411/

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić