Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Wykład otwarty "Czasoprzestrzeń, kwanty, struny"

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Edward Włodarczyk i Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego, zapraszają na wykład otwarty pt. "Czasoprzestrzeń, kwanty, struny", który wygłosi dr hab., prof. UW Piotr Sułkowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr hab. prof. UW Piotr Sułkowski jest pomysłodawcą i prowadzącym cykl wykładów popularnych pt. "Zapytaj fizyka" (zapytajfizyka.fuw.edu.pl), a także laureatem prestiżowego europejskiego grantu dla młodych naukowców ERC Advanced Grant z roku 2013, który realizuje we współpracy z grupą badawczą z California Institute of Technology w USA.

Prof. Sułkowski przedstawi na wykładzie różne idee dotyczące struktury czasu i przestrzeni połączonych w jeden byt zwany w fizyce czasoprzestrzenią. Rozpocznie od starożytnych i przedeinsteinowskich wyobrażeń na temat tych pojęć, przechodząc do teorii względności i jej konsekwencji, a kończąc na najbardziej współcześnie dyskutowanych pomysłach związanych z modyfikacjami pojęcia czasoprzestrzeni wynikających z potrzeby połączenia ze sobą dwóch najbardziej zaawansowanych teorii fizycznych: mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Prof. Sulkowski specjalizuje się w jednym ze sposobów połączenia obu tych teorii w ramach awangardowej teorii strun, którą w sposób popularny przedstawi na wykładzie.

Wykład odbędzie się poniedziałek, 11 czerwca, o godzinie 17.00 w Auli (sala nr 116) Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wielkopolskiej 15.

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić