Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Szczecińskie Słowianalia 2018

Rosyjski absurd, słowiański komiks, czeski film, prawosławna muzyka, słowiańska gimnastyka, rosyjska kuchnia… To tylko kilka z wielu atrakcji, które będzie można zobaczyć, usłyszeć, a nawet współtworzyć podczas kolejnej edycji młodego szczecińskiego festiwalu. Słowianalia startują już w poniedziałek, 18 czerwca.

Pierwszego dnia festiwalu o godz. 20.00 na scenie Strefy Kultury Studenckiej (ul. Malczewskiego 10-12) wystąpi Teatr Nie Ma ze spektaklem „Elżbieta Bam” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. To będzie artystyczna uczta dla wszystkich wielbicieli absurdu – Becketta, Ionesco czy… Cyrku Monty Pythona. Autor sztuki pt. „Elżbieta Bam”, Daniił Charms, to jeden z najbardziej niezwykłych i najbardziej zapomnianych pisarzy rosyjskich. Anegdoty z jego barwnego i krótkiego życia przed spektaklem (o godz. 18.30, również w ACK) opowie Maciej Pieczyński.

Wtorek to dzień popularnonaukowy. O godz. 11.00 w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów 40b (budynek nr III) odbędzie się cykl wykładów pod hasłem „Słowo o Słowianach”. Studenci i wykładowcy Wydziału Filologicznego w popularyzatorskiej formie przybliżą gościom festiwalu ciekawostki z dziedziny szeroko rozumianej kultury słowiańskiej. Andżelika Nowaszczuk zabierze słuchaczy w świat wróżb i przesądów. Maria Gonczarenko i Alina Sokhan opowiedzą o słowiańskich świętach. Mirosława Hordy wygłosi wykład pt. „O jedności ducha i ciała przez pryzmat języka”, zaś Krzysztof Lichtblau przedstawi Rosję i inne kraje słowiańskie z perspektywy komiksu. Goście festiwalu przeniosą się też w świat fantastyki naukowej za sprawą twórczości chyba najpopularniejszego dziś w Polsce pisarza rosyjskiego. O fenomenie twórczości Glukhovsky`ego opowie Andżelika Nowaszczuk. Tego dnia przygotowano także coś dla kubków smakowych gości. W przerwie między wykładami będzie można własnoręcznie ulepić pielmieni, w ramach warsztatów kulinarnych, poprowadzonych przez panią Galinę Zdorową.

W środę goście festiwalu sami będą mieli okazję wziąć aktywny udział w tworzeniu kultury słowiańskiej. W Klubie Studenckim Pralnia przy ul. Bohaterów Warszawy 75 odbędą się zajęcia warsztatowe dla pań. Będzie można uszyć swoją własną lalkę, albo poćwiczyć ciało zgodnie z białoruską tradycją gimnastyki. O godz. 16.00 startują warsztaty motanek. Tradycja ich szycia wywodzi się z kultury ludowej słowiańszczyzny wschodniej. Od wieków kobiety tworzyły je z intencją m.in. zapewnienia miłości, zdrowia, pomyślności dla swoich najbliższych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką oraz tradycją motania lalek.  Zajęcia prowadzi pani Yelyzaveta Kutuzova z Ukrainy (komunikuje się w jęz. polskim). Zapisy pod numerem telefonu: 662565217. Z kolei o godz. 16.30  rozpoczną się warsztaty gimnastyki słowiańskiej kobiet w tradycji białoruskiej. To system 27 ćwiczeń pielęgnujących kobiece ciało. Ćwiczenia poprowadzi Sonia Mrzygłocka-Pyć, certyfikowana instruktorka Gimnastyki Słowiańskiej Kobiet w Tradycji Białoruskiej. Zapisy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona.

Po warsztatach będzie można odpocząć duchowo. Na godz. 19.00 festiwal przeniesie się bowiem do cerkwi pw. św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego 1A. Najpierw ks. proboszcz Paweł Stefanowski opowie o niezwykłości prawosławnej kultury sakralnej. Następnie z koncertem muzyki cerkiewnej specjalnie dla gości festiwalu wystąpi chór parafii pw. św. Mikołaja.

W czwartek 21 czerwca organizatorzy zapraszają na godz. 17.00 do pubu Český Film przy al. Jana Pawła II 3-4:
- Zgodnie z klimatem tego niezwykle słowiańskiego miejsca, zaczniemy od spotkania ze specyficznym kinem naszych południowo-zachodnich sąsiadów. A dokładniej: od emisji znakomitej komedii czeskiej pt. „Dwa młode wina”, w reżyserii Vlada Lanné. Po pokazie zabieramy naszych gości w podróż... W ramach cyklu pt. „Słowiański Włóczęga” będzie można posłuchać opowieści o wyprawach do różnych krajów słowiańskich czy też ze słowiańszczyzną związanych. Od czeskich zamków (opowie Aleksandra Gajewska), przez Moskwę (Anna Bartocha), czekającą na piłkarski mundial, przez góry i stepy Kazachstanu (Paulina Łątka, Katarzyna Sienkiewicz) aż po „święte morze” Bajkał, przemierzone… na rowerach - zachęcają organizatorzy.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 18.00 w ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 prezentacją książki pt. „Jak nas piszą cyrylicą” Macieja Pieczyńskiego. Autor przedstawia własny, subiektywny przegląd opinii na temat Polski i Polaków, wyrażanych w ostatnich latach w prasie białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej. Z biblioteki goście festiwalu przeniosą się do Klubu Studenckiego Pralnia, gdzie o godz. 20.00 startuje Kocioł Słowiański – czyli dyskoteka z muzyką rosyjską, czeską, ukraińską i bałkańską.

Program - Słowianalia 2018

Dzień 1
Poniedziałek, 18 czerwca
Miejsce: Strefa Kultury Studenckiej, ul. Malczewskiego 10-12
godz. 18.30 – Pijmy ocet, panowie! Anegdoty z życia Daniiła Charmsa - Maciej Pieczyński 
godz. 20.00 - „Elżbieta Bam” spektakl Teatru Nie Ma w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz

Dzień 2
Wtorek, 19 czerwca
Miejsce: Uniwersytet Szczeciński, al. Piastów, Biblioteka Międzywydziałowa, al. Piastów 40b, budynek nr III
Godz. 11.00 – „Słowo o Słowianach” cz. 1
Wróżby i przesądy dawnych Słowian - Andżelika Nowaszczuk
Zimowe święta słowiańskie - Maria Gonczarenko i Alina Sokhan
Dmitry Glukhovsky, czyli fenomen rosyjskiej popkultury - Andżelika Nowaszczuk
Godz. 12.30 – Pielmieni, czyli Rosja od kuchni. Warsztaty kulinarne poprowadzi Galina Zdorowa
Godz. 13.30 – „Słowo o Słowianach” cz. 2
Słowiańszczyzna w komiksie - Krzysztof Lichtblau
O jedności ducha i ciała przez pryzmat języka - Mirosława Hordy

Dzień 3
Środa, 20 czerwca
Miejsce: Strefa Kultury Studenckiej – Klub Studencki Pralnia, ul. Bohaterów Warszawy 75
Godz. 16.00 – Warsztaty motanek. Prowadzenie Lisa Kutuzowa
Godz. 16.30 – Warsztaty gimnastyki słowiańskiej w tradycji białoruskiej. Prowadzenie Sonia Mrzygłocka-Pyć
Miejsce: Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A
Godz. 19.00 – Spotkanie z kulturą prawosławną - ks. proboszcz Paweł Stefanowski
Godz. 19.15 – Koncert chóru cerkiewnego parafii pw. św. Mikołaja

Dzień 4
Czwartek, 21 czerwca
Miejsce: Český Film, al. Jana Pawła II 3-4
Godz. 17.00 – pokaz filmu pt. „Dwa młode wina”
Godz. 19.00 Słowiański Włóczęga. Opowieści podróżnicze:
W stepie szerokim - Paulina Łątka, Katarzyna Sienkiewicz
Czeskie Divadla - Aleksandra Gajewska
Ja idu, szagaju po Moskwie - Anna Bartocha
Zamarznięty Bajkał na rowerach - Bodek Macal i Piotr Dul

Dzień 5
Piątek, 22 czerwca
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 54 (ProMedia), al. Wojska Polskiego 2
Godz. 18.00 – „Jak nas piszą cyrylicą”. Prezentacja książki Macieja Pieczyńskiego
Miejsce: Strefa Kultury Studenckiej – Klub Studencki Pralnia, ul. Bohaterów Warszawy 75
Godz. 20.00 – Kocioł Słowiański. Impreza z muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską polską i bałkańską.

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić