Aktualności

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Hierarchie porządku i porządek hierarchii

Wydział Matematyczno-Fizyczny US oraz Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na kolejny spotkanie otwarte, podczas którego wykład zatytułowany "Hierarchie porządku i porządek hierarchii. Od teologii do fizyki układów złożonych" wygłosi prof. dr hab. inż. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Słowo hierarchia pochodzi od dwóch greckich słów hieros (święty) i arkhia (reguła). Pojęcie hierarchii pojawiło się po raz pierwszy w VI wieku n.e. i oznaczało w teologii chrześcijańskiej porządek rzeczy świętych. Obecnie słowo to posiada wiele różnych znaczeń, m.in.: (I) uporządkowanie, czyli ranking dowolnych obiektów wg pewnej cechy; (II) relację kontroli lub dominacji; (III) relację zawierania się jednych obiektów w innych; (IV) relację współistnienia wielu poziomów organizacji układu. Fizyka układów złożonych zajmuje się hierarchiami m.in. z uwagi na uniwersalne prawa potęgowe (np. prawo Zipfa, rozkłady Pareto) będące oznaką niezmienniczości układu hierarchicznego względem zmiany skali oraz z uwagi na procesy samoorganizacji w wielopoziomowych układach fizycznych, biologicznych i społecznych. W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady różnych układów hierarchicznych, modele powstawania hierarchii oraz symulacje komputerowe dynamiki opinii w hierarchicznych grupach społecznych.     

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 kwietnia, o godzinie 17.00 w Sali Senatu US, przy al. Papieża Jana Pawła II 22a w Szczecinie. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić