Wykład pt. "Kwantowy początek Wszechświata”

Zapraszamy na kolejny wykład otwarty, zatytułowany „Kwantowy początek Wszechświata” (Quantum Origin of the Universe), który wygłosi prof. dr hab. Claus Kiefer z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy).

Profesor Claus Kiefer jest laureatem I nagrody w konkursie na esej Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Grawitacją z USA w 2012 roku, należy również do nielicznej grupy fizyków reprezentujących opozycyjny do Stephena Hawkinga pogląd, że czas może zmienić kierunek w fazie ponownego kurczenia się Wszechświata.

Profesor podczas wykładu wyjaśni jak łączą się dwie teorie fizyczne: mechanika kwantowa i ogólna teoria względności Einsteina oraz jak z ich połączenia wynika, że we Wszechświecie może w ogóle nie istnieć pojęcie czasu. Przedyskutuje także scenariusz kwantowego początku Wszechświata oraz omówi znane nam już fakty dotyczące ewolucji Wszechświata, jak również wskaże aktualne granice naszego poznania w fizyce i kosmologii.

Wykład odbędzie się 11 maja o godzinie 17.00 w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, (sala 116) przy ul. Wielkopolskiej 15 w Szczecinie.