Nagrody i wyróżnienia

Sukces studentów Uniwersytetu Szczecińskiego na Akademickich Mistrzostwach Polski w pływaniu

21 kwietnia 2012 roku  odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu.

W sobotę 21 kwietnia 2012 roku na pływalni Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu. Aby zakwalifikować się do zawodów finałowych pływacy musieli przebrnąć przez sito eliminacji, które rozegrane zostały w 4 strefach.
Prawo startu w finale wywalczyło 36 zawodników i zawodniczek w danej konkurencji indywidualnej oraz 18 zespołów sztafetowych, na podstawie czasów uzyskanych we wszystkich półfinałach.

W warszawskiej imprezie wzięło udział  325 zawodników z 62 klubów uczelnianych z całej Polski. Na słupkach startowych, zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn, nie zabrakło nazwisk znanych z krajowych i międzynarodowych aren pływackich.
W zawodach bardzo dobrze zaprezentowała się 12-osobowa reprezentacja Uniwersytetu Szczecińskiego. Pływacy ze Szczecina 21 razy stawali na podium. W sumie wywalczyli 10 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych medali.

Na najwyższym stopniu podium stawali: Dawid Zieliński (dwukrotnie), Oskar Krupecki (dwukrotnie), Agata Kilich (także dwukrotnie) oraz Kamila Wojdak i Tomasz Krzywiecki wszyscy z Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia. Złote medale wywalczyły także sztafety 4x50 stylem dowolnym mężczyzn (Oskar Krupecki, Dawid Zieliński, Tomasz Krzywiecki (WKFiPZ) i Adam Luftman ( Wydział Prawa)) oraz sztafeta 4x50 stylem zmiennym kobiet w składzie: Agata Kilich, Martyna Witkowska ( Wydział Filologiczny), Kamila Wojdak oraz Kornelia Rutkowska - WKFiPZ.

Po 2 srebrne medale wywalczyli Kornelia Rutkowska i Oskar Krupecki, a po jednym srebrnym medalu Kamila Wojdak i sztafeta 4x50 stylem zmiennym kobiet wszyscy z WKFiPZ.

Brązowe medale padły łupem Agaty Kilich (2 medale), Kamili Wojdak, Dawida Zielińskiego i Tomasza Krzywieckiego - WKFiPZ.

Ponadto Uniwersytet Szczeciński uplasował się na trzecich pozycjach w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn wśród uniwersytetów.

Najbardziej wartościowe wyniki wedle punktów Fina wśród mężczyzn  uzyskali: Sławomir Kuczko za start na 100m st. klasycznym (720pkt) a za nim kolejno sklasyfikowani zostali Krzysztof Jankiewicz - 100m st. grzbietowym (694pkt) i Oskar Krupecki - 50m st. motylkowym (690pkt).

Organizatorem AMP w pływaniu był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Warszawskiego.
Trenerem z ramienia  Uniwersytetu Szczecińskiego był mgr Ryszard Kowalczyk a do w/w imprezy przygotował zawodników także dr Jerzy Troszczyński

Akademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od 1961 roku Mistrzostw Polski Szkół Wyższych i Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Rozgrywki organizuje od początku ich powstania Akademicki Związek Sportowy.