Nagrody i wyróżnienia

tel. centr. 91 444 1000
fax 91 444 1174
NIP: 851-020-80-05
al. Papieża Jana
Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Rektorat US
A A

Wydział Biologii US kończy rok z sukcesami

Wybitni polscy uczeni zostali wyróżnieni prestiżowymi nagrodami Prezesa Rady Ministrów za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną. W gronie uhonorowanych znalazła się prof. dr hab. Lidia Brydak z Katedry Immunologii Wydziału Biologii US, doceniona za osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad wirusem grypy oraz badań prowadzących do poprawy zdrowia człowieka.

- Medycyna jest od tego, by ratować ludzi, a nie ich narażać i zarabiać na nich - podkreślił premier, mówiąc o nagrodzie dla laureatki.

Prof. Brydak znacząco przyczyniła się do powstrzymania zakupu tzw. szczepionki pandemicznej. Polska jako jedyny kraj podjęła taką decyzję, co wzmocniło prestiż kraju na arenie międzynarodowej i przyczyniło się do istotnych oszczędności finansowych.

Z kolei przedstawicielka młodej generacji naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego - doktorantka Wydziału Biologii - mgr Alicji Trzeciak Ryczek, została wyróżniona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. Doktorantka Wydziału Biologii US jest jedyną osobą w województwie zachodniopomorskim, której udało się uzyskać prestiżowe stypendium.

Alicja Trzeciak-Ryczek pod opieką naukową dr hab. Beaty Tokarz-Deptuły, prof. US z Katedry Immunologii, przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą genów kodujących substancje odpornościowe warunkujące status immunologiczny ssaków, który decyduje także o zdrowiu i urodzie człowieka. Obecnie jest słuchaczką IV roku studiów doktoranckich. W pracy naukowej zajmuje się wirusową immunologią infekcyjną, która dotyczy zwierzęcych wirusów podobnych do groźnych wirusów gorączek krwotocznych u ludzi np. wirusa Ebola. Obrona jej pracy doktorskiej planowana jest w połowie 2014 roku.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronach internetowych:
- Nagroda Premiera RP: www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-tusk-polska-nauka-jest-w-epickim-momencie.html 
- Stypendium MNiSW: www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_12/b5512905708474949c2cd3268003ecfc.pdf  

Odwiedź nas:

Jak do nas trafić