Nagrody i wyróżnienia

US zdobywa granty

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznały prawie 50 mln zł na staże dla studentów, które trafią do 17 uczelni w całej Polsce. Wśród nich znalazł się Uniwersytet Szczeciński z projektem Wydziału Biologii pn. „Mikrobiologia w praktyce”, zdobywając wysoką – piątą pozycję w rankingu.

- To jedno z wielu działań programowych resortu nauki, które ułatwia start zawodowy polskich studentów i absolwentów. Oprócz tego obecnie pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które zacieśnią współpracę. To także priorytet w nowej perspektywie finansowej UE – przekonuje na stronie internetowej NCBiR minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Uczelnie, które otrzymały dofinansowanie wspólnie z pracodawcami stworzą kompleksowy i nowoczesny program stażowy dla minimum 30 proc. studentów na danym kierunku studiów. Poza sfinansowaniem staży, uczelnie będą mogły te pieniądze przeznaczyć m.in. na zorganizowanie wykładów i zajęć z wybitnymi praktykami, zagraniczne wyjazdy studyjne dla studentów czy wzmocnienie oferty Akademickich Biur Karier.

- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stymuluje i wspiera współpracę nauki z biznesem, także w zakresie odpowiedniego przygotowania absolwentów wyższych uczelni. Wierzę, że uruchomione w ramach naszego konkursu staże pozwolą studentom zdobyć kompetencje niezbędne na rynku pracy oraz przyczynią się do dalszego zacieśniania współpracy uczelni z pracodawcami - podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wydział Biologii otrzyma dofinansowanie w wysokości 980 380 PLN. W ramach projektu koordynowanego przez prof. dra hab. Wiesława Deptułę, kierownika Katedry Mikrobiologii US, studenci kierunku mikrobiologia wezmą m.in. w stażach w profesjonalnych, komercyjnych laboratoriach, warsztatach z pracodawcami oraz wyjazdach studyjnych, które przygotują ich do pracy w laboratorium. Wartością dodaną projektu będzie zwiększenie wśród studentów świadomości na temat oczekiwań rynku pracy, nawiązanie przez nich nowych kontaktów biznesowych, wzrost świadomości wagi umiejętności pracy w grupie oraz podkreślenie znaczenia samodoskonalenia w rozwoju kariery zawodowej.

Drugą niezmiernie istotną informacją jest ogłoszony przez Narodowe Centrum Nauki ranking podmiotów, którym przyznano finansowanie w konkursach NCN rozstrzygniętych w 2013 roku.

Na 207 miejsc, Uniwersytet Szczeciński zajął 34 pozycję, dzięki zdobyciu dofinansowania dla szesnastu projektów na łączną kwotę 5 674 622 PLN. Poniżej prezentujemy wykaz grantów realizowanych na US dofinansowanych w 2013 roku:

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA

dr Malwina Szczepkowska – OPUS 4
Mechanizmy nadzoru i kontroli w dużych firmach rodzinnych
na kwotę: 80 000zł

WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY

dr hab. Arkadiusz Chrudzimski, prof. US − OPUS 4
Natura intencjonalności
na kwotę: 130 000zł

mgr Magdalena Jakubiak – PRELUDIUM 4
Czy można sensownie mówić o Bogu? Pojęcie Boga w filozofii religii Davida Hume’a
na kwotę: 65 930zł